bł. Sebastian Valfrè

(1629-1710)

Sebastiano Valfrè urodził się 9 marca 1629 roku w Verduno, w diecezji Alba, jako syn ubogiej rodziny. Po pomyślnym, choć okupionym niemałym wysiłkiem, ukończeniu nauk pobieranych w Alba, Bra oraz w Turynie, w roku 1651 przystąpił do Kongregacji Oratorium. Kongregację tę założył dwa lata wcześniej o. Pier Antonio Defera, niezwykły kaznodzieja, który wraz ze współbratem – o. Ottavio Cambiani nauczał nie tylko w kościele, ale również „na ulicach”, w szpitalach i więzieniach. 11 września 1650 roku o. Defera zmarł w wieku 34 lat. Był to trudny moment dla nowo założonego Oratorium turyńskiego. Rozpoczęta praca nie mogłaby być z sukcesem kontynuowana, gdyby młody subdiakon Sebastiano Valfre nie pojawił się przed o. Cambiani z prośbą o przyjęcie do Kongregacji.

W Kongregacji sprawował funkcję Prefekta Oratorium oraz Prepozyta. Wspólnotę kochał całym sercem. Podejmował w niej najprostsze prace fizyczne, a równocześnie, idąc w ślady o. Defery, prowadził z niezwykłym oddaniem pracę duszpasterską. Był doskonałym uczniem św. Filipa, którego idee niestrudzenie wcielał w życie aż do końca swych dni. Zmarł 30 stycznia 1710 roku w swym małym pokoiku zarzuconym pismami naukowymi (w 1656 r. doktoryzował się z teologii na Uniwersytecie Tutyńskim), i pakunkami z odzieżą i żywnością dla ubogich, których kochał i usługiwał im z oddaniem wiernego sługi. W ostatnich chwilach towarzyszył mu Jego Królewska Wysokość Książę Piemontu, który osobiście posługiwał mu jako pielęgniarz. Cały Turyn podążał do kościoła św. Filipa, aby pożegnać zmarłego – księdza, który przez 60 lat przemierzał ulice i place miasta. Na Placu Carlina uczył prawd wiary handlarzy wina i ich klientów – poruszał jakiś interesujący temat w grupie rozmawiających osób, a następnie odpowiadał na ich pytania. Z takim samym oddaniem sprawował funkcję spowiednika rodziny królewskiej i usługiwał najuboższym. Sprawował uczynki miłosierdzia i dodawał odwagi więźniom, chorym, a także obrońcom Turynu podczas oblężenia przez Francuzów.

15 lipca 1834 r. Grzegorz XVI wpisał o. Valfre do Księgi Błogosławionych. Przez wiele lat obok ołtarza we wnętrzu którego spoczywa ciało Błogosławionego stała katedra nauczycielska, z której wciąż zdaje się rozbrzmiewać nieustanne nawoływanie o. Valfre: „Katechizm, katechizm…!”.

Wspomnienie liturgiczne: 30 stycznia — liturgia Mszy św.

Listy: