Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri w Bytowie

Księża Filipini do Bytowa przybyli 2 lutego 1947 roku. Byli to księża Stanisław Szczerbiński COr z Gostynia i Władysław Nater COr ze Studzianny. Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri w Bytowie została erygowana 1 listopada 1952 roku dekretem Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Powierzono jej duszpasterstwo w parafii św. Katarzyny.

W latach 80-tych filipini zaczęli starania o to, aby powstała nowa parafia. Państwo Anna i Józef Cyrson przekazali ziemię pod budowę kościoła, a w 1983 roku wydano zgodę na tę budowę. W 1984 roku rozpoczęła się budowa kościoła, który zaprojektował Roman Kalisz. Budowę Kongregacja zleciła firmie Feliksa Bargańskiego. Już 24 listopada 1985 roku wmurowano kamień węgielny. Aktu tego dokonał wspaniały gospodarz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i wielki przyjaciel filipinów bytowskich ksiądz bp Ignacy Jeż. Budowa kościoła prowadzona na przemian przez ks. H. Kaczmarczyka COr i ks. K. Szarego COr została szczęśliwie doprowadzona do roku 1994. 1 lipca 1994 roku Ksiądz Biskup Diecezjalny Jan Bernard Szlaga dokonał podziału parafii w Bytowie na dwie parafie: św. Katarzyny i św. Filipa Neri. 25 maja 2014 r. Ksiądz Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna dokonał aktu poświęcenia kościoła. 

Wystrój kościoła to przede wszystkim ołtarz autorstwa niemieckiego artysty z pochodzenia z Rekowa z okolic Bytowa prof. Gerda Winera, który także został sponsorem całego prezbiterium. Sam ołtarz jest nowatorski, złożony z pięciu kwadratów zawierających symbolikę starochrześcijańską. Kolory także nie są przypadkowe: niebieski symbolizujące niebo i Maryję,  żółty i biały symbolizujące czystość, doskonałość i czerwony symbolizujący miłość i męczeństwo. W tej kolorystyce są zawarte także typowe kolory kaszubskie. Nad ołtarzem kamiennym zawieszony jest krzyż, który przedstawia postać Chrystusa zjednoczoną z ofiarą krzyżowej śmierci. W samym ołtarzu są także kwadraty symbolizujące Patrona kościoła i Matkę Bożą. Litery FN i ogromne serce symbolizują stygmat Ducha Świętego, który otrzymał św. Filip Neri podczas modlitwy w katakumbach. Drugi z kwadratów przedstawia symbolikę Matki Bożej z napisem: Maria. Pionowe kwadraty symbolizują Trójcę Świętą. W prezbiterium zawieszono dwa obrazy: po stronie lewej św. Filipa Neri, a po prawej MB Częstochowskiej. Z prawej strony kościoła w niedużych wnękach wkomponowane są obrazy św. Jana Pawła II, Jezusa Miłosiernego i św. Katarzyny Aleksandryjskiej – Patronki Miasta Bytowa. W kościele znajduje się także kaplica poświęcona św. Hubertowi, której sponsorem i wykonawcą są bytowscy myśliwi. Wnętrze kościoła od prezbiterium do chóru jest spięte pasem glinki-stiuku, na którym zawieszone są stacje drogi krzyżowej wykonane w brązie. Całości dopełniają witrażowe kinkiety wokół kościoła. Wykonawcą obrazów jest Tomasz Wachowicz, który również zaprojektował drogę krzyżową.

Kongregacja i Parafia św. Filipa Neri w Bytowie to przede wszystkim życie sakramentalne i modlitewne. Również wiele przedsięwzięć, które dzieją się przy kościele. Między innymi chórek dziecięcy, ministranci, lektorzy, oratorium młodych, klub filmowy, a także Róże Żywego Różańca i Honorowa Straż Najświętszego Serca Pana Jezusa, Kręgi Domowego Kościoła oraz rodziny szensztadzkie Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. Księża Filipini sprawują także opiekę duchową nad szpitalem w Bytowie oraz Domem Pomocy Społecznej i siostrami samarytankami w Parchowie. Do roku 2010, do powstania nowej parafii, również nad kościołem w Gostkowie, którego budowniczym jest ksiądz Stanisław Roszak COr. Przy Kongregacji i parafii działa także Stowarzyszenie Nazaret, które wspólnie z Kongregacją i parafią organizuje między innymi tygodniową Filipiadę, czyli przygotowanie do odpustu św. Filipa Neri. Filipiada rozpoczyna się zawsze w sobotę, tydzień przed odpustem, rowerową pielgrzymką do siedmiu kościołów i trwa cały tydzień do soboty. Wszystko koncentruje się na Eucharystii w niedzielę i wieczorem przez cały tydzień. Natomiast po Mszach wieczornych są różne tzw. imprezy. Dochód z Filipiady przeznaczony jest na kolonię dla 50 dzieci z rodzin ubogich. Wspólnie z Nazaretem i Klubem Biegacza od roku 1989 organizowana jest Pielgrzymka Biegowa z Bytowa do Częstochowy (500 km przez 5 dni), a od 2011 roku Maratońska Pielgrzymka Biegowa z Bytowa do Sianowa koło Kartuz upamiętniająca katastrofę prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Przy parafii za sprawą Stowarzyszenia Nazaret powstał także plac zabaw dla dzieci. Jest on częścią dużego projektu, który zatytułowano Filipińskie Centrum Rodziny.

Ks. Krzysztof Szary COr

fundacja:1952
adres:Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri w Bytowie
ul. Sw. Filipa Neri 1
77-100 Bytów
Polska
tel.:+48 59 8222031
faks:+48 59 8228639
www:www.filipinibytow.pl
e-mail:filipinibytow@wp.pl
wspólnota:ks. Stanisław Roszak COr
ks. Henryk Kaczmarczyk COr
ks. Krzysztof Szary COr
ks. Bolesław Tyc COr