Statut Federacji
Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Radomiu
WSTĘP
Trwałą tradycją polskich Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri jest bliska współpraca poszczególnych Wspólnot, między innymi w ramach Instytutu, a później Federacji.
Współpraca ta przyniosła rozwój Domów filipińskich, owocowała licznymi powołaniami i różnorodną działalnością apostolską.
Kontynuując dotychczasową tradycję, Federacja ustanawia nowe Statuty, przystosowane do aktualnego Kodeksu Prawa Kanonicznego i Statutów Generalnych oraz odpowiadające obecnym potrzebom życia i działalności polskich Kongregacji (SG 24-29).
I. Natura i cele Federacji
- Federację Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Polsce tworzą wszystkie Kongregacje w kraju, wspólnota oratoryjna w Poznaniu i Kongregacja polskich kapłanów pracujących w Celle, w diecezji Hildesheim, na terenie Niemiec (SG 24,28).
- Nowe Kongregacje polskie i wspólnoty oratoryjne, które nie mają pełnych praw Kongregacji, są przyjmowane do Federacji, po pisemnym zgłoszeniu swojej woli uczestniczenia w pracach Federacji w oparciu o aktualne Statuty i zatwierdzeniu przez Radę Federacji absolutną większością głosów.
- Działalność Federacji określają Statuty ustanowione lub zmieniane przez Kongres Krajowy, a w nadzwyczajnych przypadkach przez Radę Federacji, ale za zgodą większości absolutnej (por. SG 27).
- Kongregacje należące do Federacji, chociaż niezwiązane jurysdykcyjnie, lecz węzłem dobrowolnej współpracy, w duchu miłości św. Filipa podejmują współdziałanie dla wzajemnego poznania, pielęgnowania ducha oratoryjnego, wspomagania nowych fundacji oraz właściwego reprezentowania idei Oratorium i Kongregacji Oratorium wobec władz kościelnych i państwowych (SG 26).
- Federacja nie ponosi odpowiedzialności za działalność poszczególnych Kongregacji, które z natury swojej są autonomiczne oraz za działalność członków Kongregacji.
- Organami Federacji są:
-
- Kongres Krajowy,
- Rada Federacji,
- Prokurator Krajowy,
- Delegat Rzymski, czyli reprezentant polskiej Federacji w Deputacji Permanentnej (SG 27).
-
- Siedzibą Federacji jest własna Kongregacja Prokuratora Krajowego.
II. Kongres Krajowy
- Kongres Krajowy zbiera się, co sześć lat w miejscu wyznaczonym przez Radę Federacji.
- Za przygotowanie Kongresu, którego zadaniem jest dokonanie wyboru funkcyjnych Federacji i aktualizacja idei Oratorium, odpowiada Rada Federacji, a zwłaszcza Prokurator Krajowy.
- Członkami Kongresu Krajowego z urzędu są Prepozyci wszystkich Kongregacji należących do Federacji, Prokurator Krajowy, i Delegat Rzymski, a z wyboru poszczególnych Kongregacji delegaci, posiadający przynajmniej trzechlecie; w Kongregacjach liczących powyżej ośmiu członków – dwóch delegatów, a z pozostałych – jeden.
- Obrady Kongresu Krajowego odbywają się w podobny sposób, jak Kongresu Generalnego (por. SG 38-46).
- Kongres wybiera:
-
- Prokuratora Krajowego,
- referentów do spraw: duszpasterstwa oratoryjnego, powołaniowych, środków masowego przekazu.
- dwóch radców Delegata Stolicy Apostolskiej (SG 80).
-
III. Rada Federacji
- Radę Federacji tworzą Prepozyci Kongregacji należących do Federacji, Prokurator Krajowy i Delegat Rzymski.
Wspólnoty oratoryjne, które nie mają pełnych praw Kongregacji, mogą mieć reprezentanta w Radzie Federacji, ale z głosem doradczym. - Między Kongresami Krajowymi Rada, jako najwyższy organ Federacji, skutecznie dba o dobro wspólne Federacji.
- Radzie Federacji przewodniczy Prokurator Krajowy; sekretarza wybiera Rada ze swojego grona.
- Posiedzenia Rady Federacji zwołuje Prokurator Krajowy, w razie stosownej potrzeby, ale nie rzadziej niż raz w roku.
- W obradach Rady Federacji mogą brać udział goście zaproszeni przez Radę Federacji.
IV. Prokurator Krajowy
- Prokurator Krajowy kieruje pracami Rady Federacji, przewodniczy Sesji Plenarnej, nadzoruje pracę referentów i opiekuje się wszystkimi dziełami wspólnymi Federacji.
- Prokurator jest właściwym reprezentantem Federacji wobec Episkopatu Polski, Konsulty Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, Konfederacji i władz państwowych.
- Rejestr wszystkich członków Federacji prowadzi Prokurator, którego Kongregacje mają obowiązek powiadomić o wszystkich zmianach personalnych w swoich placówkach. Prokurator przygotowuje aktualne wydania Schematyzmu Federacji.
- Prokurator organizuje pomoc materialną dla kleryków Federacji według listy przygotowanej przez poszczególne Kongregacje.
V. Wspólne dzieła Federacji
- W ramach wspólnej formacji duchowej, kapłani i bracia Federacji uczestniczą w rekolekcjach, które odbywają się w listopadzie każdego roku w Gostyniu.
- Sesja Plenarna, czyli posiedzenie wszystkich członków Federacji, odbywa się każdego roku po wspólnych rekolekcjach. W czasie Sesji są omawiane aktualne problemy ogólno – kościelne, sytuacja Kościoła w Polsce, sprawy federacyjne oraz formacyjne z dziedziny duchowości i duszpasterstwa oratoryjnego. Program Sesji Plenarnej przygotowuje Prokurator Krajowy, a zatwierdza Rada Federacji.
- Federacja nie prowadzi wspólnego klerykatu, dąży jednak do stałej i bliskiej współpracy między poszczególnymi domami studiów i alumnami. Dla wzajemnego poznania się kleryków Federacji oraz dla pogłębienia i wzbogacenia formacji organizowane jest siedmiodniowe spotkanie dla wszystkich alumnów Federacji, którego miejsce, czas i program ustala Rada Federacji.
- W ramach wspólnej formacji oratoryjnej laikatu, Federacja organizuje spotkania dla młodzieży i dorosłych związanych z duszpasterstwem poszczególnych Kongregacji. Za program spotkań odpowiedzialny jest referent oratoryjny.
- Federacja wspiera wszelką działalność wydawniczą, zmierzającą do popularyzacji św. Filipa Neri i Oratorium.
- Redaktorem wewnętrznego pisma Federacji Oratoriany jest referent d/s środków masowego przekazu, wspierany przez wszystkie Kongregacje. Oratoriana zawiera aktualne informacje z życia i działalności poszczególnych Kongregacji, opracowania polskie i zagraniczne z historii Oratorium oraz z duchowości św. Filipa i duszpasterstwa oratoryjnego.
- Wszystkie dzieła wspólne Federacji są solidarnie finansowane przez Kongregacje i wspólnoty oratoryjne należące do Federacji.
Statuty Federacji Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Polsce zostały zatwierdzone przez Radę Federacji 11.05.1994 r. i obowiązywały do ostatniego Kongresu Krajowego. Podczas Kongresu w 1999 r. zostały znowelizowane.